Zachowaj czujność! Ostrzeżenie przed fałszywymi prośbami o weryfikację tożsamości i udostępnianie danych finansowych
X
zachowaj ostroznosc

Zachowaj czujność! Ostrzeżenie przed fałszywymi prośbami o weryfikację tożsamości i udostępnianie danych finansowych

News

W obliczu rosnącej liczby oszustw internetowych, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego, pragniemy podkreślić wagę świadomych działań w przestrzeni online oraz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w ramach codziennych działań w Internecie. 

Jako firma działająca w obszarze nowoczesnych technologii, jesteśmy zaangażowani w edukowanie naszej społeczności o najlepszych praktykach zapewniających bezpieczeństwo w przestrzeni online. Chcemy podkreślić, jak ważne jest, aby każdy użytkownik internetu był świadomy zarówno metod stosowanych przez cyberprzestępców (np.z wykorzystaniem fałszywych stron internetowych) , jak i sposobów pozwalających unikać tego typu zagrożeń.  

Fałszywe strony internetowe są tworzone przez oszustów w celu wyłudzenia poufnych danych osobowych, takich jak hasła, numery kart kredytowych, czy innych informacji pozwalających na kradzież tożsamości lub środków finansowych. Strony te imitują prawdziwe witryny (np.banków czy pośredników finansowych) i mogą być promowane poprzez fałszywe e-maile, linki w wiadomościach SMS, lub poprzez zainfekowane reklamy na innych witrynach. Często charakteryzują się one podobnymi adresami URL do istniejących stron, jednak przykładowo, występuje w nich dodatkowa litera lub nietypowa końcówka adresu np. “.wx” zamiast najpopularniejszego “.pl” lub “.com”. 

Apelujemy do wszystkich użytkowników i klientów o zachowanie czujności i zachęcamy do unikania interakcji z podejrzanymi witrynami. 

Dodatkowo, zalecamy dokładne sprawdzanie autentyczności stron internetowych i weryfikację podmiotów, które twierdzą, że współpracują z daną firmą. Oszuści często imitują także firmy inwestycyjne, próbując wyłudzić informacje finansowe lub osobiste. Warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie niezwykłe zachowania lub oferty, które mogą wydawać się zbyt korzystne, by były prawdziwe, lub trafiłeś na nie w całkowicie niespodziewany sposób.

Jak zapobiegać próbom wyłudzeń i jak je rozpoznać? 

Aby uchronić się przed próbą wyłudzenia danych, należy przede wszystkim pamiętać o następujących zasadach: 

  • Bądź w sytuacjach, gdy podajesz swoje dane wrażliwe.
  • Zawsze zastanów się przed kliknięciem czegokolwiek, zwłaszcza gdy otrzymujesz nieoczekiwane wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o podzielenie się swoimi danymi od nieznanych i niezaufanych nadawców.
  • Zanim klikniesz w link zawarty w e-mailu lub otworzysz załącznik, zweryfikuj nadawcę.
  • Staraj się kopiować podane adresy do przeglądarki ręcznie zamiast klikać w bezpośrednie linki do wiadomości - link może prowadzić do innego adresu niż zapisany graficznie adres.
  • Jeśli jakiś skorzystanie z jakiejś usługi wymaga od ciebie podzielenia się poufnymi danymi, zweryfikuj firmę lub dostawcę. Pamiętaj że atakujący często podszywają się pod faktycznie istniejące instytucje np. Znanych ci operatorów przelewów, lub inne legalnie działające firmy. Jeśli masz podejrzenia, skontaktuj się z firmą wykorzystując dane z oficjalnej strony znalezionej w przeglądarce. 
  • Jeżeli to możliwe, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do nadawcy komunikatu, weryfikuj informacje otrzymane w wiadomościach poprzez alternatywne kanały kontaktu. 

Istnieją również inne środki zapobiegawcze oraz wskazówki pozwalające rozpoznać próby wyłudzenia. Zachęcamy do odwiedzenia rządowej strony informacyjnej, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat phishingu oraz sposobów ochrony przed oszustwami w sieci:

https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/czym-jest-phishing-i-jak-nie-dac-sie-nabrac-na-podejrzane-widomosci-e-mail-oraz-sms-y

More posts

Customers expect an intuitive and fluid experience
News
Matching people who have money with those who need them via technology.

Kviku makes online lending fast, safe, and simple for consumers.

Read more
Open banking opens many possibilities to improve services and bring benefits
Press release
Open banking and data building a new level of user experience in e-commerce

Rentchester fills the gap between buying furniture and renting an already-furnished house

Read more
Czy Polacy korzystają z Otwartej Bankowości? Raport
Press release
Czy Polacy korzystają z Otwartej Bankowości? Raport

Skrót PSD2 czy nawet termin Otwarta Bankowość „przeciętnemu Kowalskiemu” mówi zapewne niewiele, choć być może korzysta on z usług na nich...

Read more